Kraštiečių šventė „Gera sugrįžti“

Liepos 24 dieną Upytėje buvo švenčiami Šv. Marijos Magdalenos atlaidai, po kurių gyventojų bendruomenė „Upytės žemė“, dalyvaujanti Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos konkurso „Bendruomeninės veiklos stiprinimo projektų finansavimo 2016 metais“ projekte „Stipri šeima – darni bendruomenė“, jau ketvirtą kartą pakvietė į Kraštiečių šventę.
Upytės Šv. Karolio Boromiejaus bažnyčia, subūrusi krikščionis bendrai maldai, kvepėjo žolynais. Gausi tikinčiųjų procesija, gėles barstančios baltos mergaitės, plazdančias vėliavas lydintis tautiniais drabužiais pasipuošęs jaunimas, iškilmingos operos dainininkų Gražinos Skinderytės-Kurnickienės ir Vytauto Kurnicko giedamos giesmės bylojo, kad vyksta svarbiausi Upytėje atlaidai.
Po mišių prie ąžuolų lapų vainiku apipintų vartų grojantys bendruomenės kapelos vyrai, pievelėje sustatytos kėdės, šurmuliuojantys prekybininkai ir šventiškai išsirikiavęs jaunimas laukė ateinančiųjų. „Ak, kaip buvau pasiilgus/ ir kaip seniai nemačiau./ Tėviške, kokia tu graži./ – renginio vedėjos Gražinos Skinderytės-Kurnickienės lūpomis skambėjo upytietės Elvyros Gruzdevienės eilėraščio posmai. Gyventojų bendruomenės „Upytės žemė“ pirmininkas Audrius Zalatoris džiaugėsi, kad susirinko upytiečiai, draugai, kaimynai, sugrįžo čia gimę augę, dėkojo rėmėjams, grojusiai bendruomenės kapelai, visiems, prisidėjusiems organizuojant šventę. Panevėžio rajono savivaldybės mero pavaduotojas Antanas Pocius pasveikino susirinkusius ir įteikė šakotį. Upytės seniūnaitė Aurelija Petronienė iš Radviliškių kaime vykusios šventės „Visur duona su pluta“ lauktuvių parvežė naminės duonos kepalą.
Širdies gelmes pasiekusia Lucio Dalla daina „Caruso“ baigėsi koncertinė programa „Gera sugrįžti“ ir renginio vedėja mikrofoną perdavė „Sadūnų“ kaimo kapelai. Gyva muzika ir linksmi muzikantai, tradiciniai lietuvių liaudies šokiai kūrė malonumą širdžiai ir reginį akiai, bendruomenės moterys, vaišinusios tradicine vaisine sriuba ir čia pat kepamais blynais, kvietė pasistiprinti. Profesionali fotografė Renata spragsėjo fotoaparatu ir svarbius momentus įamžino fotografijoje, vaikai atokesnėje pievelėje žaidė, šokinėjo ant batuto.
Bendruomenė dalyvauja Lietuvos automobilių kelių direkcijos prie Susisiekimo ministerijos organizuotame konkurse „Eismo saugumas bendruomenėse“. Šventės metu buvo siūloma užsidėti akinius, imituojančius 1,6 ir 2 promilių alkoholio poveikį, pabandyti eiti tiesia linija, apkabinti beržą arba surinkti čia pat išdygusius grybus. Pavėluota reakcija, regėjimo iškrypimas ir atstumo suvokimo pasikeitimas, dvejinimasis akyse, koordinacijos stoka įrodė, kad išgėrusiam sėsti už vairo – nusikaltimas, nes įvertinti realios situacijos – neįmanoma.
Šventė, kupina bendravimo ir gerų emocijų, šokių ir universalios, žmones suartinančios kalbos – muzikos, dovanojo akimirkas, dėl kurių norisi vėl susitikti…

Jurgita Zalatorienė