Naujienos

Lietuvių kalbos mokymo stovykla Upytėje

2021–2022 mokslo metais į Upytės Antano Belazaro pagrindinės mokyklos bendruomenę įsiliejo vienuolika nuo karo bėgančių ukrainiečių vaikų. Vasaros atostogų metu liepos ir rugpjūčio mėnesius mokiniams, atvykusiems iš Ukrainos, buvo organizuota lietuvių kalbos mokymo stovykla „Nė dienos be lietuvių kalbos“.
Prasidėjus stovyklai vaikai išsakė savo lūkesčius – jie norėjo išmokti lietuvių kalbą, kad būtų lengviau bendrauti, paprasčiau suprasti vieniems kitus. Vaikai ne tik mokėsi mokyklos klasėse, bet dalyvavo pažintinėse išvykose, keliavo, džiaugėsi suteikta galimybe grožėtis nuostabia Lietuvos gamta, pažinti mūsų krašto istoriją. Stovyklautojai aplankė Upytės piliakalnį – Čičinsko kalną, sužinojo padavimą apie nedorą poną ir jo prasmegusį dvarą. Nuvykę į Stultiškių vėjo malūne įrengtą Linų muziejų susipažino su senoviniais lino auginimo ir apdirbimu eksponatais. Muziejininkei Daliai Mikalauskienei parodžius, vaikai patys bandė brukti ir šukuoti linus. Krekenavos regioninio parko lankytojų centre stovyklautojai apžiūrėjo ekspoziciją „Nevėžio upės senvagių įvairovė“, užlipę į apžvalgos bokštą grožėjosi Nevėžio upės slėniu ir Krekenavos apylinkėmis. Pašilių stumbryne stebėjo stumbrus – įdomu buvo pamatyti, kaip jie maitinasi, braižo savo didžiules nugaras į medžių kamienus, ilsisi saulės atokaitoje. Pasivaikščioję miško pažintiniu taku vaikai, mokytojų padedami, skaitė įrengtose informacinėse stotelėse pateiktą informaciją ir sužinojo apie miško gyvūnus, paukščius, augalus. Ekskursijoje į Radviliškių kaimo kepyklą, kurioje šeimininkė Audronė Kisielienė papasakojo apie duonos užmaišymą, minkymą, gaminimą, stovyklautojai patys senovinėmis girnomis malė grūdus. Sužinoję duonos gimimo kelią, ragavo bandeles, užgerdami žolelių arbata. Apsilankę mokytojos, keramikės Laimos Kiškienės sodyboje Ramygaloje vaikai dalyvavo edukacinėje programoje „Meduolių kepimas“ – minkė, formavo, kepė ir dekoravo meduolius, paskui valgė ir dar lauktuvių namiškiams parsivežė.
Greitai prabėgo stovyklos dienos, mokiniai buvo smalsūs ir iniciatyvūs, lietuviškas frazes kartojo grįžę į namus, stengėsi jas vartoti kasdien bendraudami tarpusavyje. Stovykla buvo kupina įvairiausių veiklų, kuriose stovyklautojai turėjo puikią galimybę skaityti, kalbėti, dainuoti, bendrauti lietuvių kalba. Smagu, kad vaikai pasinaudojo galimybe ir sustiprino lietuvių kalbos vartojimo įgūdžius, daugiau sužinojo apie Lietuvos gamtą, istoriją ir prasmingai leido vasaros atostogas mokydamiesi.

Stovyklos vadovė mokytoja Natalija Kriaučiūnienė