Naujienos

Pažintis su ožiukais

Upytės Antano Belazaro pagrindinės mokyklos mokiniai dalyvauja Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos ir VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūros įgyvendinamoje Šviečiamosios gyvulininkystės programoje, kurios tikslas – skatinti vaikų ir jaunimo susidomėjimą gyvulininkyste bei Panevėžio r. savivaldybės finansuojamoje Jaunimo vasaros užimtumo žemės ūkyje programoje, kurios tikslas sudaryti palankias sąlygas kokybiškam jaunimo užimtumui per vasaros atostogas, skatinti susidomėjimą žemės ūkio ir verslo įmonių veikla.
Šiltą ir saulėtą vasaros dieną, mokiniai lankėsi Renatos Meleškienės ūkyje. Susipažino su čia auginamomis egzotiškos išvaizdos, šiek tiek į kupranugarius panašiomis alpakomis, lamomis ir ožiukais.
Ūkininkė papasakojo, kad alpakos yra nereiklios gyvenimo sąlygoms, nebijo šalčio ir tik itin karštomis vasaros dienomis slepiasi pavėsyje. Jos ilgaamžės – gyvena iki 20-25 metų. Šeimininkė jas augina dėl vilnos ir egzotikos. Ūkininkė mokinimas paaiškino kuo skiriasi alpakos nuo lamų, kaip jos kerpamos, bei prižiūrimos, kaip perdirbama nukirpta vilna, kiek kelio ji turi nukeliauti kol gaunamas švelnus ir spindintis, kaip šilkas siūlas. Anot Renatos Meleškienės alpakų vilna laikoma geresne nei kašmyras, ji vidutiniškai 4-6 kartus geriau išlaiko šilumą nei avies, neskleidžia specifinio kvapo, yra labai tvirta, sunkiai veliasi ir lamdosi. Ši vilna neturi savyje lanolino, joje niekada neužsiveis kandys ir dulkių erkutės, todėl yra tinkama dėvėti alergiškiems žmonėms. Mokiniai šerdami alpakas pastebėjo, kad šie gyvūnai neturi viršutinių dantų, nesukramto ėdamos žolės, todėl ją peša mažais kąsneliais.
Vaikų dėmesį labiausiai prikaustė prieš kelias diena gimę alpakų jaunikliai ir linksmuoliai ožiukai, kurie norėdami atkreipti mokinių dėmesį vis mekeno, šokinėjo ir glaustėsi, kad tik juos paglostytų ir pakasytų tarpuragį.
Jaunimo vasaros užimtumo žemės ūkyje programa leidžia jaunuoliams susipažinti su įvairiomis žemės ūkio rūšimis, patiems išbandyti įvairias veiklas, „pasimatuoti“ ūkininko gyvenimą ir galbūt ateityje pasirinkti profesiją susijusią su žemės ūkiu.
Direktoriaus pavaduotoja ugdymui Odeta Baltramiejūnienė