Naujienos

Rūkymas ir garinimas. Silpnybė ar žala sveikatai?

Kiekvienų metų trečiąjį lapkričio ketvirtadienį minima Tarptautinė nerūkymo diena. Ši diena yra puiki proga atkreipti paauglių, manančių jog rūkyti yra „kieta“, dėmesį į rūkymo žalą augančio ir besivystančio žmogaus sveikatai.
Lapkričio 21 d. Upytės Antano Belazaro pagrindinėje mokykloje svečiavosi VšĮ D&DM lektorė Daiva Marazienė, kuri skaitė paskaitą „Rūkymas ir garinimas. Silpnybė ar žala sveikatai?“. Lektorė kalbėjo apie elektronines cigaretes ir pavojus pradėjus jas vartoti. Priminė, jog prieš keliolika metų kai rinkoje pasirodė elektroninės cigaretės, jos buvo reklamuojamos kaip sveikesnė alternatyva įprastiems tabako gaminiams arba net būdas atsikratyti priklausomybės nuo rūkymo. Šiuo metu mokiniams tokia cigarečių alternatyva atrodo „kietesnė“, todėl jie nori išbandyti. Daugelis tikisi, kad į plaučius įtraukiami garai nedaro žalos sveikatai, kad elektroninėse cigaretėse nėra nikotino ar kitų kenksmingų medžiagų. Lektorė pabrėžė, kad vis dar nėra aiškios ilgalaikio elektroninių cigarečių vartojimo pasekmės sveikatai, bet trumpalaikio jų rūkymo poveikio tyrimų rezultatai jau įspėja apie galimas pasekmes. Dažniausiai jaučiami nemalonūs kvėpavimo ir nervų sistemos, burnos ir gerklės gleivinės pakenkimai. Rūkantys skundžiasi galvos skausmu ir svaigimu, nemiga, nerimu, drebuliu, nuovargiu, sausu kosuliu, pasunkėjusiu kvėpavimu, peršalimo simptomais, sutrikusiu virškinimu, išsausėjusia oda ir begale kitų nemalonių simptomų. Ypač elektroninės cigaretės pavojingos vaikams ir paaugliams, nes skystyje esantis nikotinas sukelia priklausomybę ir gali neigiamai paveikti smegenų vystymąsi.
Lektorė priminė, kad Lietuvos Respublikoje draudžiama vartoti, parduoti, nupirkti ar kitaip perduoti elektronines cigaretes asmenims iki 18 metų.

Direktoriaus pavaduotoja ugdymui Odeta Baltramiejūnienė