Vasaros atostogų metų mokiniai matavosi ūkininko profesiją

Upytės Antano Belazaro pagrindinės mokyklos mokiniai dalyvavo Panevėžio rajono savivaldybės finansuojamoje jaunimo vasaros užimtumo žemės ūkyje ir verslo įmonėse programoje, kurios tikslas sudaryti palankias sąlygas kokybiškam jaunimo užimtumui per vasaros atostogas, skatinti susidomėjimą žemės ūkio ir verslo įmonių veikla.

Šio tikslo vedini, mokiniai lankėsi Medikonių kaime esančiame Renatos Meleškienės alpakų ūkyje, Upytėje įsikūrusiuose Gintaro Milevičiaus ir UAB „Genetiniai ištekliai“ ūkiuose. Renatos Meleškienės ūkyje mokiniai susipažino su čia auginamomis egzotiškos išvaizdos, šiek tiek į kupranugarius panašiomis alpakomis, lamomis ir ožiukais. Ūkininkė pasakojo, kad alpakos yra nereiklios gyvenimo sąlygoms, nebijo šalčio ir tik itin karštomis vasaros dienomis slepiasi pavėsyje. Jos ilgaamžės – gyvena iki 20-25 metų. Ūkininkė mokinimas paaiškino kuo skiriasi alpakos nuo lamų, kaip jos kerpamos, bei prižiūrimos, kaip perdirbama nukirpta vilna, kiek kelio ji turi nukeliauti kol gaunamas švelnus ir spindintis, kaip šilkas siūlas. Anot Renatos Meleškienės alpakų vilna laikoma geresne nei kašmyras, ji vidutiniškai 4-6 kartus geriau išlaiko šilumą nei avies, neskleidžia specifinio kvapo, yra labai tvirta, sunkiai veliasi ir lamdosi. Ši vilna neturi savyje lanolino, joje niekada neužsiveis kandys ir dulkių erkutės, todėl yra tinkama dėvėti alergiškiems žmonėms. Mokiniai šerdami alpakas pastebėjo, kad šie gyvūnai neturi viršutinių dantų, nesukramto ėdamos žolės, todėl ją peša mažais kąsneliais. Ūkyje vaikų dėmesį labiausiai prikaustė linksmuoliai ožiukai, kurie norėdami atkreipti mokinių dėmesį vis mekeno, šokinėjo ir glaustėsi, kad tik juos paglostytų ir pakasytų tarpuragį.

Lankydamiesi Gintaro Milevičiaus ūkyje mokiniai sužinojo apie čia auginamus Hailendų veislės mėsinius galvijus. Vaikai išsiaiškino, kad tai žemaūgė, škotiška karvių veislė, turinti didelius užaštrintus ragus ir tankų kailį. Per šalčius šių karvių vilna sutankėja, o vasarą nereikalingas sluoksnis nusišeria. Be ilgos vilnos, karvės dar išsiskiria akis dengiančiais karčiais. Jie saugo gyvulius nuo akių infekcijos ir nuo vabzdžių. Galvijų kojos trumpos, bet stiprios, jos lengvai kopia į kalnų šlaitus. Kitoje kelio pusėje, ūkininko aptvare, ganėsi didelis būrys itin draugiškų, šiurkščiavilnių avyčių, kurios mokinius pasitiko smalsiais žvilgsniais, o mažieji avinukai linksmai straksėjo pievoje ir kvietė vaikus su jais pažaisti. Ūkyje prižiūrimi mamų vištų, cypsėjo viščiukai, triušidėje striksėjo kelių savaičių ilgaausiai triušiukai, o gūžtose kiaušinius dėjo vištos. UAB „Genetiniai ištekliai“ ūkyje auginami Lietuvos žalmargių ir Šarolė veislės gyvuliai. Mokiniai išsiaiškino kokiais pašarais šeriami galvijai. Kiek iš vienos karvės vidutiniškai per parą gaunama pieno, koks jo riebumas, kaip iš paskutinio gyvulio numerio skaičiaus sužinoti jo lytį. Užsiėmimo metu vaikai padėjo atlikti kasdienius ūkio darbuotojų darbus. Jaunimo vasaros užimtumo žemės ūkyje programa leidžia jaunuoliams susipažinti su įvairiomis žemės ūkio rūšimis, patiems išbandyti įvairias veiklas, „pasimatuoti“ ūkininko gyvenimą ir galbūt ateityje pasirinkti profesiją susijusią su žemės ūkiu.

Direktoriaus pavaduotoja ugdymui Odeta Baltramiejūnienė