Naujienos

Psihoaktyvių medžiagų vartojimo priklausomybė ir prevencija

Lapkričio 16 d. Upytės Antano Belazaro pagrindinėje mokykloje lankėsi lektorius Artiomas Šabajevas. Susitikimo tema – psichoaktyvių medžiagų vartojimo priklausomybė ir prevencija. Paskaitoje dalyvavo 7 ir 8 klasių mokiniai. Susitikimo tikslas supažindinti mokinius su priklausomybę sukeliančiomis medžiagomis, kaip rūkymas, alkoholis, narkotikai, azartiniai lošimai, kompiuteriniai žaidimai, internetas ir socialinė medija. Kaip šios priklausomybės veikia augantį organizmą, kokios vartojimo priežastys?
Psichotropinių medžiagų vartojimo paplitimas mokyklose – viena aktualiausių problemų su kuriomis pastaraisiais metais susiduria visuomenė. Ši problema vyrauja paauglių tarpe. Paauglystė yra vienas sudėtingiausių vaiko raidos etapų – jos laikotarpiu dažniausiai pradedama eksperimentuoti psichoaktyviomis medžiagomis, kurios veikia žmogaus psichiką, sutrikdo elgesį ir gali sukelti psichinę ar fizinę priklausomybę.
Lektorius eksperimentatoriams patarė gerai pagalvoti ir atsisakyti žalingų įpročių, nes rizikuoja savo sveikata. Niekada negali žinoti, kaip tam tikras narkotikas paveiks, kokia jo sudėtis. Yra žmonių, kurie miršta panaudoję pirmą kartą. Pavojingas kelias nuo pabandymo iki priklausomybės… pradžioje nei vienas nepradeda leidžiamaisiais narkotikai, visi pradeda nuo kanapės, amfetamino ir t.t. Po to atsitinka taip, kad nebeužtenka rūkyti ar uostyti, tada organizmas pradeda reikalauti stipresnio ir greitesnio efekto. Priklausantis žmogus įsukamas į užburtą ratą: įsigyti narkotikų, vartoti, valandėlė geros savijautos, pristigti, vėl pirkti, ir taip be galo – kalbėjo lektorius.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Irena Kuklierytė