Naujienos

Elektroninės cigaretės. Mada ar kvailystė?

Kovo 1 dieną Upytės Antano Belazaro pagrindinėje mokykloje 5–10 klasių mokiniams vyko paskaita, kurioje buvo aiškinama apie elektroninių cigarečių žalą organizmui.
Lektorė Daiva Marazienė aiškino, kad elektroninės cigaretės yra baterijomis veikiantis prietaisas, kurio pagalba vartotojas įkvepia išgarintą nikotiną arba kitas nuodingas medžiagas ir labai žaloja sveikatą. Jauni žmonės dažnai pasiduoda kitų įtakai: jei kas siūlo – rūkau, jei kas kviečia – einu, jei kas duoda – imu. Elektroninės cigaretės paauglių ar jaunimo tarpe jiems atrodo kaip alternatyva sveikesniems rūkymo metodams bei madingu stiliaus akcentu, tačiau nesusimąsto, kad dėl šio žalingo įpročio gadina sveikatą. Daugelyje elektroninių cigarečių yra nikotino, kuris sukelia priklausomybę, pokyčius smegenyse, yra tirpiklių ir kitų toksinių medžiagų, kenkiančių plaučiams. Netyčia nurijus ar įkvėpus cigarečių skysčio, galimas mirtinas apsinuodijimas. Nustatyta, kad paaugliai, kurie vartoja elektronines cigaretes, labiau linkę pradėti vartoti įprastą tabaką ar net narkotikus. Lektorė kalbėjo, kad šalia būnant ir įkvepiant kito asmens iškvėptus dūmus, kancerogeninės medžiagos irgi kenkia. Pakalbėta apie žalingų produktų reklamų siekius, apie elektroninių prietaisų pavojingumą – jie gali net sprogti ir sužaloti. Paaiškinta, kad dalinimasis viena elektronine cigarete didina užkrečiamųjų ligų riziką. Mokiniai žiūrėjo vaizdo filmukus, įrodančius rūkymo žalą sveikatai.
Elektroninė cigaretė nėra sveikesnio rūkymo alternatyva. Paaugliai buvo skatinami diktuoti galingesnę madą – nerūkyti, stengtis, kad ir šalia esantys nerūkytų, gyventi sveikai ir siekti savo svajonių.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Irena Kuklierytė