Jaunimo vasaros užimtumo programa žemės ūkyje

Upytės Antano Belazaro pagrindinė mokykla įgyvendino Panevėžio r. savivaldybės finansuojamą Jaunimo vasaros užimtumo žemės ūkyje programą, kurios tikslas sudaryti palankias sąlygas kokybiškam jaunimo užimtumui per vasaros atostogas, skatinti susidomėjimą žemės ūkio ir verslo įmonių veikla.
Pirmojo susitikimo metu vaikai lankėsi ūkininko Gintaro Milevičiaus ūkyje. Duona vaišino draugiškas Vokiečių Sufolkų, Kamerūno, Romanovų, Belteksų veislės avytes. Apžiūrėjo įspūdingai atrodančius ir ypatingai ramius Hailendų veislės galvijus. Mylavo švelniakailius triušiukus. Apžiūrėjo bityną.
Mokinius pasitikusios UAB „Genetiniai ištekliai“ fermos zootechnikės Aušra ir Loreta papasakojo, kad jų ūkyje auginami Lietuvos žalmargių ir Šarolė veislės gyvuliai. Mokiniai išsiaiškino kokiais pašarais šeriami galvijai. Kiek iš vienos karvės vidutiniškai per parą gaunama pieno, koks jo riebumas, kaip iš paskutinio gyvulio numerio skaičiaus sužinoti jo lytį. Užsiėmimo metu vaikai padėjo atlikti kasdienius fermos darbuotojų darbus.
Siekdami kuo daugiau sužinoti apie triušių veisles ir jų auginimo sąlygas lankėsi Lietuvos veislinių triušių augintojų asociacijos pirmininko Eduardo Kubiliaus triušininkystės ūkyje, kuriame auginami Satinų, Japonijos, Reksų, Ugninių, Marderių veislės triušiai. Triušių fermos šeimininkė Rita Kubilienė papasakojo apie prieš dvidešimt septynerius metus priimtą sprendimą auginti veislinius triušius. Moteris mokiniams parodė kaip išdirbimui paruošiami kailiukai, iš kurių vėliau siuvamos kepurės, pirštinės, šlepetės ir net kailiniai. Rita Kubilienė paaiškino, kad triušių mėsa yra ypatingai vertinama, joje gausu baltymų ir kitų naudingų medžiagų bei mikroelementų. Mokiniai glostė ilgaausius, džiaugėsi jų meilumu, domėjosi triušių laikymo bei šėrimo subtilybėmis. Ūkininkei atnešus dėžę išdirbtų triušio kailiukų, mokiniai fantazavo kokius kailinius pasisiūtų, kaip jie atrodytų. Susitikimo metu vaikai pasisiuvo suvenyrinius triušio kailio pakabukus.
Mokinius pasitikusios Molainių žirgyno savininkės Daivos Zavadskienės auklėtinės papasakojo ir parodė kokie darbai dirbami žirgyne, kokios priežiūros reikalauja žirgai. Prisėmę iš šulinio vandens, pagirdę arklius, pavaišinę juos vasariniais obuoliais, mokiniai šukavo ir balnojo žirgus. Sužinoję kaip valdyti žirgą, kad jis judėtų viena ar kita kryptimi, mokiniai išbandė savo jėgas turistiniame žygyje po Molainių apylinkes. Kalbantis paaiškėjo, kad jodinėjimas ar net buvimas šalia žirgų, jų glostymas, vedžiojimas ir šukavimas sukelia daug teigiamų emocijų. Žirgas – tai grožio, laisvės, harmonijos, ištikimybės, besąlygiško atsidavimo visuma. Jis gali išmokyti: pagarbos, pasitikėjimo, atsakomybės bei atsidavimo, o jodinėjimas gerina laikyseną ir stiprina nugaros raumenis.
Mokiniai džiaugėsi, jog šią vasarą turėjo galimybę pažinti žemės ūkio darbus, paglostyti švelniakailius triušiukus, pabūti šalia žirgų, jais pasirūpinti, pajodinėti, o apie savo patyrimus, sužinotus bei išmoktus naujus dalykus davė interviu Gerų naujienų televizijos žurnalistams.
Direktoriaus pavaduotoja ugdymui Odeta Baltramiejūnienė