Naujienos

„Lino žiede“ eilėraštis nušvito…

Birželio 18 dieną Upytėje liejosi eilės, poromis sukosi jaunimas, plušėjo amatininkai – vyko praeityje garsus, gyventojų bendruomenės „Upytės žemė“ atgaivintas tradicinis poezijos konkursas „Lino žiedas“, finansuojamas Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos lėšomis.
Į Upytės tradicinių amatų centrą anksčiausiai sugužėję žolynų turgaus prekeiviai klojo ant prekystalių ne tik žalumynus, bet ir duonos gaminius, pieno produktus, molio dirbinius, vaško žvakes, medų ir linų, nuo seno auginamų Upytėje, sėmenų aliejų. Pirkę arba tik pasikalbėję, žmonės skubėjo į tautodailininkės vytelių pynėjos Irenos Vapšienės parodos atidarymą. Apdovanota namine duona ir Upytėje žiesta moline puodynėle, kūrėja pasakojo, kada ir kaip pradėjo šį darbą, kas buvo sunkiausia ir ko nereikia bijoti.
Suskambus muzikai visi sukluso. Tautiniais drabužiais pasipuošęs Upytės jaunimas, ramunių vainikai ir dailiai supintos mergaičių kasos, plačios šypsenos ne vieną užbūrė tradiciniu liaudies šokiu „Ant kalno karklai“. Bendruomenės pirmininkas Audrius Zalatoris pasveikino konkurso dalyvius ir padėkojo bendruomenės savanoriams už nuoširdų darbą rengiant šventę. Susirinkusius sveikino Panevėžio rajono savivaldybės meras Povilas Žagunis, Seimo narių Guodos Burokienės ir Petro Nevulio padėjėjos Monika Radinkovienė ir Vaiva Mockevičienė, Panevėžio rajono bendruomenių sąjungos pirmininkas Kazimieras Binkis. Lietuvių liaudies šokiai „Grečenikė“, „Gyvataras“ – ir jaunimas prisėdo ant žolės. Prie mikrofono vis keitėsi poezijos kūrėjai, dėjo žodį prie žodžio, o jie, anot renginio vedėjos Upytės Antano Belazaro pagrindinės mokyklos lietuvių kalbos mokytojos Vidos Ramoškienės, nuo lūpų saulėn kėlės… Nuskridus paskutiniam posmui, užgrojo Daumantų muzikantai. Susirinkusieji klausėsi, į ritmą lingavo, šoko, vaikai linksminosi su pažįstamais animacinių filmų herojais, kas išalko – suko link besikūrenančio laužo, kur bendruomenės moterys šiupinį virė.
Muzikantams nutilus, dalyviams įteiktos padėkos ir poezijos rinktinė, austinėmis juostomis apjuostiems laureatams – ir vertingos knygos. Konkurso laureatais vaikų ir jaunimo grupėje tapo: Greta Sasnauskaitė, Mūza Olimpija Svetickaitė ir Gabrielė Radišauskaitė, suaugusiųjų grupėje – Irena Miliukienė, Valerija Pušnytė ir Gintarius Vžesniauskas. Smagiai užgrojus Kęstučio Švilpausko vadovaujamiems vyrams, daugelis pasuko link degimo krosnies, kur nosį kuteno malonus duonos raugo kvapas. Vieną archajiškiausią mūsų kraštui būdingą molio apdirbimo būdą – raugo keramiką demonstravo amatininkai-puodžiai Romas Galiauskas ir Audrius Gokas. Visada atsiranda norinčių pamatyti senovinę techniką, iš krosnies traukiamus lipdinius, merkiamus į natūralų raugą, kuris prikepa vis skirtingai ir suteikia kiekvienam dirbiniui vis kitokį ornamentą.
Konkursas „Lino žiedas“, švelniomis gijomis supynęs gimtąjį kraštą apdainuojančius žodžius, tradicinius šokius, muziką ir amatus, atvėrė jausmų pasaulį ir minčių platybes, leido pajusti gyvenimą visomis dvasinėmis galiomis – tik būkime kartu ir dalinkimės.

Direktorė Jurgita Zalatorienė