Naujienos

MAISTO PASIRINKIMO PIRAMIDĖ

Sveika mityba atlieka dvi pagrindines funkcijas: padeda surinkti daugiau maisto medžiagų, skaidulų ir vitaminų bei mineralų ir padeda suvartoti mažiau kalorijų, suteikia didesnį sotumo jausmą. Šie du paprasti sveikos mitybos principai daro didžiulį poveikį mūsų sveikatai. Daugeliui žmonių labai trūksta tam tikrų vitaminų ir mineralų, o jų nepakankamumas smarkiai atsiliepia sveikatai, savijautai bei išvaizdai. Nuo pat mažens vaikai turi žinoti ir rūpintis pagrindinėmis sveikatos taisyklėmis. Rugsėjo 3 d. Upytės Antano Belazaro pagrindinėje mokykloje vyko pamokėlė apie sveiką mitybą, kurioje antros klasės mokiniai susipažino su maisto pasirinkimo piramide.
Maisto piramidė pilna įvairiausių gėrybių. Visi produktai išdėstyti atskiruose aukštuose ir kambarėliuose. Kodėl taip yra ? Pamokėlės metu išsiaiškinome šią paslaptį.
Sveikos mitybos pagrindą arba pirmąjį aukštą sudaro produktai, kurių rekomenduojama suvalgyti daugiausiai. Kruopos, duona, makaronai, bulvės bei daržovės ir vaisiai – tai maisto produktai, kurie turi daug skaidulinių medžiagų, angliavandenių, mineralų, vitaminų. Antrame aukšte – pienas ir jo produktai, mėsa, žuvis, kiaušiniai, riešutai, aliejus. Juos patariama valgyti rečiau ir saikingai. Ir trečias aukštas pats skaniausias, deja, ir pats mažiausias. Vadinasi šių maisto produktų vartojimas turi būti labai saikingas. Jį sudaro cukrus, saldainiai ir kiti saldumynai, sviestas, druska, saldinti gėrimai, riebalai.
Mokiniai turėjo pagal spalvas nuspalvinti maisto produktus ir juos suskirstyti pagal aukštus, parodytus mitybos piramidėje. Visi kartu aptarėme kuriuos produktus sveika valgyti, o kuriuos nelabai. Nusprendėme, kad raudona spalva pažymėti produktai, vartojant be saiko, kenkia mūsų sveikatai. Antrokai puikiai susitvarkė su duota užduotimi.
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė
Irena Kuklierytė