Naujienos

Paaugliams apie žalingą psichotropinių medžiagų vartojimą

Balandžio 26 dieną Upytės Antano Belazaro pagrindinėje mokykloje lankėsi kunigas Robertas Skrinskas. Susitikimo metu su vyresniųjų klasių mokiniais lektorius pasakojo apie žalingą psichotropinių medžiagų vartojimą.
Alkoholizmas – viena labiausiai paplitusių priklausomybių. Priklausomybė yra lėtinis procesas, todėl sunku nustatyti, kada peržengiama riba tarp kontroliuojamo vartojimo ir priklausomybės. Vartoti alkoholinius gėrimus žmones dažnai paskatina nemokėjimas bendrauti, atsipalaidavimo, nusiraminimo poreikis. Piktnaudžiavimas alkoholiu tokiais atvejais gali lengvai peraugti į priklausomybę. Pradėjęs girtauti žmogus nebegali susivaldyti ir vartoja alkoholį vien tam, kad jaustųsi kiek geriau. Stiprėjant priklausomybei nuo alkoholio, išsivysto ir psichikos sutrikimų.
Tabakas – tai bulvinių šeimos augalas, kurio išdžiovinti lapai naudojami rūkalų gamyboje. Tabake yra apie 300 žmogaus sveikatai kenksmingų medžiagų: nikotino, sieros vandenilio, anglies dioksido ir monoksido, kancerogeninių dervų ir kt. Nustatyta, kad tabake yra kelios dešimtys vėžį sukeliančių medžiagų. Viena iš kenksmingiausių tabako sudedamųjų dalių yra nikotinas. Jis yra labai nuodingas – mirtina dozė žmogui yra 1 mg nikotino vienam kilogramui kūno svorio. Vieni mokslininkai teigia, kad priklausomybę sukelia tabake esantis nikotinas, ir kad rūkymas – fiziologinė priklausomybė, kiti mokslininkai akcentuoja – rūkoma dėl psichologinių priežasčių (įprotis, stresas, įtampa), treti, kad rūkymas – fizinės ir psichologinės priklausomybės pasekmė. Tabako dūmuose esančios nuodingos medžiagos labai kenkia kvėpavimo sistemai: kvėpavimas tampa negilus, paviršutiniškas, prasideda kosulys, dusulys. Paaugliams pakanka surūkyti gerokai mažiau cigarečių nei suaugusiems, kad jų organizmas priprastų prie nikotino ir jiems būtų sunku mesti rūkyti. Taigi, jei parūkę ir nepasijuto blogai, yra rizika, kad greitai įpras ,,traukti dūmą“ ir nepastebės, kaip taps priklausomais nuo rūkymo. Be to vaikų ir paauglių organizmas yra daug jautresnis, todėl ir rūkymo žala žymiai didesnė negu suaugusiam žmogui.
Elektroninės cigaretės – kol tai naujas produktas, kol dar maža patirties ir neatlikta pakankamai tyrimų, galima klaidinti žmones. Tačiau ir tie tyrimai, kuriuos jau suspėta atlikti, rodo, kad priklausomybė išsivysto lygiai taip pat (o kai kada net greičiau) kaip rūkant įprastines cigaretes.
Nemaža dalis žmonių, vartojančių psichotropines medžiagas, vėliau ar anksčiau išbando daugybę metimo metodų. Bet nesėkmingai. Reikia žinoti, kad priklausomybė nuo jų visiems pasireiškia vienodai, todėl ne kiekvienas metodas visiems tinkamas. Užsiėmimo metu buvo daug pateikiama vaizdinės medžiagos, tad paaugliai galėjo susidaryti viziją koks gyvenimas laukia vartojant psichoaktyviąsias medžiagas.
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Irena Kuklierytė