Naujienos

Psichiką veikiančių medžiagų vartojimo prevencija mokinių rate

Lapkričio 14 d. Upytės Antano Belazaro pagrindinėje mokykloje 5 ir 6 klasių mokiniams vyko paskaita apie psichotropinių medžiagų poveikį ir prevenciją. Ją skaitė paramedikė Gerda kartu su kolege Vilma iš greitosios medicininės pagalbos tarnybos. Gerda išdėstė teorines žinias, o Vilma pasidalino praktiniu darbu: papasakojo mokiniams su kokiomis situacijomis susiduria dirbdama greitojoje pagalboje, padėdama vaikams, nukentėjusiems nuo psichotropinių medžiagų.
 Paauglių alkoholio vartojimas yra pavojingas, kadangi pabandžius alkoholio tik vieną kartą,  gali iškilti sveikatos problemų. Tai nutinka dėl to, kad paaugliai vis dar auga ir vystosi. Jų kūnai, mintys ir jausmai vis dar bręsta, todėl yra labai jautrūs greitam alkoholio poveikiui. Vis dažniau pasitaiko atvejų, kai jaunuoliai apsinuodija alkoholiu. Lietuvos moksleiviai, palyginus su kitų šalių bendraamžiais, yra tarp dažniausiai piktnaudžiaujančių alkoholiniais gėrimais. 
 Moksleivių tarpe yra paplitusi nuomonė, jog elektroninės cigaretės kenkia gerokai mažiau arba net visai nekenkia organizmui – skirtingai nei įprastos cigaretės. Moksleiviams tokia cigarečių alternatyva atrodo „kietesnė“, ir daugelis nori išbandyti ar turėti savo. Daugelis tiki, kad garai nedaro žalos sveikatai, kad elektroninėse cigaretėse nėra nikotino ar kitų kenksmingų medžiagų. Tačiau mokslo įrodyta, kad tokių rūkymo priemonių poveikis sveikatai yra ne mažiau žalingas nei įprastų. Tyrimais nustatyta, jog elektroninių cigarečių užpilduose ir aerozolyje aptinkama toksinių ir kancerogeninių medžiagų, nikotino. Nuo jo vystosi priklausomybė.
Narkotikai yra psichoaktyvios medžiagos, jos keičia mąstymą, pojūčius ir  elgesį. Jų poveikis gali sukelti priklausomybę. Jau po pirmo vartojimo gali atsirasti sveikatos sutrikimų, gali kenkti mokslui. Narkotikai vartojami dėl smalsumo, dėl to, kad juos vartoja draugai, galvoja, kad narkotikų vartojimas yra smagus ir madingas užsiėmimas. Visus šiuos mitus paneigė  paramedikė Gerda. Mokiniai labai susidomėję tyrinėjo narkotikų testą. Jis gali atpažinti dešimt rūšių narkotinių medžiagų. Paramedikė paaiškino, kad tokiu testu ligoninėje testuojami atvežti jaunuoliai apsirūkę neaiškiomis medžiagomis. Tyrimui naudojamos seilės. Pasak Gerdos, ateityje tikimasi, kad mokyklos bus aprūpintos narkotikų testais.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Irena Kuklierytė