Naujienos

Kelionė į Lietuvos istorijos praeitį

Lapkričio 28 d. Upytės Antano Belazaro pagrindinės mokyklos vyresniųjų klasių mokiniai vyko į pažintinę išvyką, Lietuvos sostinę – Vilnių. Kelionės tikslas – susipažinti su Vilniaus istoriniais objektais, liudijančiais Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės didybę.

Vaikščiodami Vilniaus katedros požemiuose mokiniai susipažino su nematoma šventovės dalimi, jos kaita bėgant metams. Gidė papasakojo apie Lietuvos valstybei ir Bažnyčiai nusipelniusius asmenis, laidojimo tradicijas, archeologinius tyrinėjimus ir radinius. Mokiniai trumpam stabtelėjo prie Katedros požemiuose išlikusia viena iš dviejų seniausių freskų Lietuvoje, kuri nutapyta XIV a. pab.–XV a. pr. Praktiniame užsiėmime mokiniai specialiais įrankiais kasinėjo paruoštus „kultūrinius sluoksnius“, aiškinosi ką surasti daiktai galėtų pasakyti apie katedrą, jos požemius ir Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje gyvenusius žmones.

Bažnytinio paveldo muziejuje, įsikūrusiame Šv. arkangelo Mykolo bažnyčioje ir buvusiame bernardinių vienuolyne, mokiniai susipažino su vertingiausiais eksponatais iš Vilniaus arkivyskupijos šventovių, kurie ne kartą degė gaisruose, į slaptavietes įsilauždavo vagys, katedrą niokojo ir brangenybių ieškojo priešai, tačiau Vilniaus katedros lobyno auksakalystės šedevrai –  monstrancijos bei relikvijoriai dar ir šiandien džiugina lankytojų akis ir širdis. Išklausę katedros lobyno istoriją, mokiniai, pasiskirstę į grupes, ieškojo paslėpto lobio. Žingsnis po žingsnio, užuomina po užuominos ir sudėtingas organizatorių paruoštas rebusas buvo išspręstas, mokiniai džiaugėsi įveikę sudėtingas užduotis, įminę mįsles, atskleidę paslaptis ir radę lobį.

Lankydamiesi Valdovų rūmuose mokiniai stebėjosi išlikusiomis autentiškomis įvairių laikotarpių mūro sienomis, gausiais bei unikaliais archeologiniais radiniais. Susipažino su svarbiausiais chronologiniais vietovės ir rezidencijos raidos etapais: pilies, rūmų, sunaikinimo ir atkūrimo periodais. Mokiniai įsitikino, kad Valdovų rūmai – Lietuvos valstybės simbolis, įrodantis Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės didybę.

Pasivaikščioję po Vilniaus senamiestį, aplankę Lietuvos Respublikos Prezidentūrą, Rotušę, nusifotografavę šalia Nepriklausomybės akto signataro, tautos patriarcho Jono Basanavičiaus skulptūros, kelionę tęsėme aukščiausiame Lietuvos pastate – Vilniaus televizijos bokšte. Kadangi rūkas ir apsiniaukęs dangus neleido pasigrožėti atsiveriančiais miesto vaizdais, visi sutarėme, kad neužilgo čia vėl sugrįšime.

Kelionė namo neprailgo, mokiniai dalinosi įspūdžiais ir patirtomis emocijomis. Juk kaip sako lietuvių liaudies patarlė „Geriau vieną kartą pamatyti, nei dešimt kartų išgirsti”.

Direktoriaus pavaduotoja ugdymui Odeta Baltramiejūnienė